Pravidla

Efferwyck
27.12.2021 17:23
DnD 5e/JaD dotazy novacka
Docela dlouho /tak 15 let/ zadny rpg nehral takže sorry pokud vam nektery otazky budou pripadat vazne idiotsky ale pozitri mame v planu hrat JaD tak si potrebuju ujasnit par veci /jo a taky sem nenasel zadny jiny vlakno kam to nacpat aniz bych mel pocit ze tu delam bordel/

1. kouzla - pokud tam neni napsany zachrany hod pro cil tak si caster haze na utok ale proti cemu? proti stejnymu OČ jako pri normlanim utoku zbrani? tzn bonus za obratnost + hodnota zbroje? priklad cíl ma kyrys +1 do obratnosti takze musim prehodit 15 abych tim kouzlem trefil spravne? na prvnim lvl je to teda +int (caster je kouzelnik) a +2 (zdatnost) + d20. ale pokud tam je nejaka past tak si haze jen cil proti te pasti jo?
takze muzu missnout treba mrazivy paprsek ale ne horici ruce ty daj dycky aspon pul damage.

2. cernokneznik - pakt cepele to co si vyvola muze bejt uplne cokoliv? jakoze klidne obourucni mec? a v pripade ze to bude jednaapulrucni zbran treba dlouhej mec tak haze 1d10? a nema na to zadnej postih normlane si pocita +str + zdatnost na utok a +str na damage jop?

3. jak moc rozbije hru kdyz proste budu ignorovat ty kramy ke kouzlum co se maj mít v inventari ? napr Falešný život - malé množství alkoholu nebo destilatu. chapu ze pokud je to nejaka rare slozka tak asi jop ale zrovna priklad vysse mi prijde jako zbytecny to nejak hlidat.
4.7.2024 09:41 - memoric4
Čau, hledám výpomoc s pravidly ohledně akční honičky dvou postav na střechách budov/dvou kočárů v ulicích (střet) resp. ohledně scény, kdy se postavy pokusí např. z hořící budovy vynést zajatce apod. (výzva) pro dnd 5e (předesílám že chasing v DMG mně neoslovil): přes sirienovu scenaristiku jsem se proklikal k výzvám/střetům ve fate, resp. čemusi podobnému v dnd 4e.

U fate jsem nenanšel ale co si počít s hrstkou výsledků po vícero hodech.
U DnD 4e mně trochu neseděla "duplicita" nastavování obtížností, pokud jsem tomu dobře porozumněl (jednak DC a pak počet úspěchů proti 3 neúspěchům)

Je správně když (abych nevystupoval z pravidlové rodiny 5e) u výše popsaných situací zkusím aplikovat mechaniku "záchrany proti smrti"? Tzn. nasbírej 3 úspechy dříve než 3 neúspechy (s DC dle mého vkusu) a akce se ti zdaří jako celek resp. vice versa nezdaří.
Mohu podobnou věc zkusit i na "sociální konflikt"?
Hledám něco jednoduchého, reprodukovatelného, podporující narativ.
Děkuju za rce.
4.7.2024 09:49 - memoric4
...u střetů by pak platilo: nasbírej 3 úspěchy dřív než soupeř. U honiček, kde má pronásledovaný slušný náskok bych dal např. jeden úspěch do začátku.
Kde to má úskalí?
Dík ještě jednou.
25.7.2024 14:47 - Mr.Gray
Ahoj, v příručce J&D jsem se dočetl, že se chystají dobrodružství Úsvit objevů, Soumrak v mlhách a Noc goblinů. Chtěl jsem se zeptat, jak to s těmito dobrodružstvími vypadá a jestli už jsou, jen jsem je nenašel, nebo se na nich stále pracuje. Předem díky za odpověď.
25.7.2024 15:03 - Log 1=0
Pořád jsou ve fázi "pracuje se na nich".
25.7.2024 15:31 - sirien
Včera jsem o nich zrovna mluvil se skavenem (vydavatel) a rýsuje se termín vydání v nějaké realisticky dohledné době. Záleží hlavně jestli zvládneme dopsat texty teď do podzimní deadline.
29.7.2024 17:40 - Necromancer
Noc Goblinů je v PDF tady na Kostce.
29.7.2024 17:59 - sirien
Díky, sem zapomněl odkázat.

Z pohledu budoucí publikace to je nutno říct pracovní verze co se ještě bude hodně ladit, ale určitě je v pohodě hratelná.
29.7.2024 18:09 - Necromancer
Jsem se bál, že jsi ji nezmínil, aby se zapomnělo že tu je (nebo že jste ji snad dokonce odstranili), aby si ji lidi museli koupit fyzicky. XD

Fuj, už o Kostce přemýšlím jako o Wizardech...
14.8.2024 08:09 - Broly
Zdravíčko. Ospravedlňujem sa za dlhé otázky. Snáď sa mi dostatočne podarí opísať problémy, ktoré máme pri hre. Vopred ďakujem za odpovede.
1. Príležitostný útok a Dlhá zbraň. Keď držím Dlhú zbraň (napríklad halapartnu), kedy nepriateľ, ktorý stojí pri mne, vyprovokuje príležitostný útok? Musí sa pohnúť odo mňa až 2 siahy? Je to tak? Ak áno, tak nepriateľ môže v pohode urobiť to, že sa pohne odo mňa 1 siah, to znamená, že bude odo mňa vzdialený 2 siahy, stále bude v dosahu halapartni a môže urobiť strelecký útok bez Nevýhody, lebo pri ňom nikto nestojí a ani nevyprovokuje príležitostný útok?
2. Príležitostný výstrel, ktorý má Bojovník - Strelec, na 7.úrovni. Keď je nepriateľ ďaleko a pomaly sa približuje, alebo tam bude len tak pobehovať, ale stále bude v krátkom dostrele Strelca. Dá sa to tiež chápať tak, že sa pohol mimo dosah zbraní na blízko? Môže vtedy Strelec urobiť príležitostný výstrel?
3. Prsten uskladňování kouzel. Do prsteňa môže ukladať kúzla hocijaký zosielatel kúziel a to aj v prípade, že nie je s prsteňom zladený? Platí to aj pre magické zvytky?
14.8.2024 08:31 - Log 1=0
1. Ano.
2. Popravdě nechápu otázku. Pohnul se cíl z dosahu svého nepřítele? Pokud ano, můžeš střílet, pokud ne, ne. Jestli provádí taktický přesun, prchá, přibližuje se, pobíhá zmateně po bojišti nebo tančí kvapík, je úplně jedno.
3. Ano, sladěný musí být ten, kdo prsten používá, ne ten, kdo ho plní, takže Sesilatel může dobít prsten kamarádovi.
Ano, i kouzelné svitky si můžete předávat mezi sebou, jen nezapomeň na omezení stran seznamů kouzel.
14.8.2024 09:09 - Broly
Jeden hráč pri hre riešil, že "mimo dosah zbraní" sa môžeš ocitnúť aj inokedy, nie len vtedy, keď pri tom nepriateľovi stojíš a pohned sa preč od neho. Čo je podľa mňa nezmysel, lebo sa nemôžeš ocitnúť mimo dosah nepriateľa, pokiaľ si predtým v jeho dosahu nebol.
Problém bol, že čo to vlastne znamená ocitnúť sa mimo dosah zbraní nepriateľa.
Je to jasnejšie popísané? Ďakujem
14.8.2024 10:08 - Aegnor
Já asi rozumím, co vlastně řešíte.

Prvně odpověď - Příležitostný výstřel se spustí za splnění těchto podmínek:
- Cíl je ve tvém Krátkém dostřelu.
- Cíl provede pohyb, který splňuje podmínky pro klasický Příležitostný útok (stojí v dosahu Útoku na blízko nepřítele, pohne se od něj).

Tedy máš pravdu. Pokud budu pobíhat po bojišti a nikdy se nedostanu do dosahu Útoku na blízko, tak nikdy nespustím příležitostný výstřel.
14.8.2024 10:21 - Broly
Áno, presne tak som to myslel. Ďakujem za odpoveď
14.8.2024 15:13 - Chyba
1. Dívám se že tu se tu se JaD uplně neshodují s DnD.
DnD5e píše:
You can make an opportunity attack when a hostile creature that you can see moves out of your reach. To make the opportunity attack, you use your reaction to make one melee attack against the provoking creature. The attack occurs right before the creature leaves your reach.

čili pokud v DnD od chlápka s halapartnou odběhneš o 1 sáh, dostaneš se mimo jeho dosah útoku beze zbraně (například kopnutím) čímž splníš podmínku, a on může na tebe zaútočit jedním útokem zbraní na blízko (například tou halapartnou co drží)
14.8.2024 15:33 - Log 1=0
Chyba:
DnD5E píše:
Reach. This weapon adds 5 feet to your reach when you attack with it, as well as when determining your reach for opportunity attacks with it.

Nevím, kde bereš útok beze zbraně, v tvé citaci o něm není ani slovo.
14.8.2024 16:42 - Chyba
neřeším vlastnost Reach řeším příležitostný útok. Pokud nejsi gobr nebo to nemáš jinak prodloužený, dosah útoku beze zbraně je 1 sáh = někdo se ode mě vzdálí, dostal se mimo můj dosah útoku (beze zbraně) takže ho můžu kopnout (Nebo zaútočit jinak na blízko. Opportunity attack to neřeší, prostě "one melee attack")
14.8.2024 18:28 - Naoki
Resi se specialni dovednost strelce ktera prebiji zakladni pravidla: http://dnd5esrd.d20.cz/jeskyne-a-draci/4-povolani.html#_7-prilezitostny-vystrel
14.8.2024 18:30 - Log 1=0
Vlastnost Reach explicitně říká, že délka zbraně opravuje dosah pro účely příležitostného útoku.

Ty tu tvrdíš, že pro dosah příležitostného útoku se bere dosah beze zbraně, ale a) se to v pasáži, kterou cituješ nikde nepíše b) je to explicitně v rozporu s popisem vlastnosti Reach.

Dosah beze tzbraně je irelevantní, příležitostný útok se řeší dle dosahu zbraně, a to jak v JaD, tak v DnD, a opravdu nevidím, kde jsi vzal opak.
14.8.2024 18:46 - LokiB
Chyba: tohle bych tedy neuznal ani jako RAI ani RAI :) To, že se hne z dosahu zbraně, kterou chceš pro útok použít, je rozhodující, ne to, že můžeš udělat útok bezezbraně a využiješ tu možnost pro útok halapartnou. To je fuj fuj :)
14.8.2024 20:52 - Chyba
DnD píše:
You can make an opportunity attack when a hostile creature that you can see moves out of your reach.

Nikde není psáno že se musí jednat o dosah Zbraně. Tedy jde provés přáležitostný útok bezezbraně. Souhlasíme?
Reach píše:
Reach. This weapon adds 5 feet to your reach when you attack with it, as well as when determining your reach for opportunity attacks with it.

Upravuje dosah pouze této zbraně, ne ostatních útoků.
A pokud platí nejdelší dosah, tak bys mohl tvrdit, že pokud jsi Vznešený elf a vezmeš si Ohnivou střelu, tak vlastně nemůžeš dělat příležitostné útoky, protože tvůj dosah tohoto útoku je 24 sáhů (což melee attack určitě nedá) a opportunity attack vůbec neříká o dosah čeho se musí jednat.
Naoki: v bodu 1 se řešil odstup o 1 sáh od chlápka s halapartnou
Broly píše:
1. Príležitostný útok a Dlhá zbraň. Keď držím Dlhú zbraň (napríklad halapartnu)...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.053583860397339 secREMOTE_IP: 3.137.170.39