Kultura

ShadoWWW
13.12.2022 15:16
One D&D (5.5E) (před vydáním)
Jak už všichni víme, chystá se nová edice D&D.

Zdroj, kde se dají stáhnout testovací PDFka.
12.7.2024 19:29 - ShadoWWW
Díval jsem se, co na nového barda říkají internety, a lidi jsou vesměs smutní z odstranění Odpočinkové písně. Zvlášť to zdůvodnění “Aby bard netrpěl stereotypem, že bard = hudebník” jim přijde trapné.

A mně vlastně taky. Řekl už někdo autorům, že gró C&L systémů jsou archetypy, tedy právě stereotypy?
12.7.2024 23:40 - Log 1=0
ShadoWWW píše:
A mně vlastně taky. Řekl už někdo autorům, že gró C&L systémů jsou archetypy, tedy právě stereotypy?

Archetypy a stereotypy fakt nejsou to samé. Problém s tím vysvětlením je jinde. Totiž v tom, že to je celkem očividný bullshit. Pokud by tohle byl ten problém, tak se to přejmenuje na Odpočinkové vystoupení a je pořešeno.

Pravý důvod těžko soudit. I když popravdě, Bard má celkem divnou distribuci schopností, kdy má na jednom levelu tři schopnosti a na další třeba úplné prd. V nové verzi to zjevně rozvrství rovnoměrněji (což asi dobře, byť něco kritického to taky nebylo), a Odpočinková píseň se jim prostě nevešla. Což je škoda, protože schopnost, co generuje pravidelné zajímavé momentky, měla být zachována, klidně jako čistě paralelní věc. Ostatně něco, co ušetří každému v družině jednu kostku životů per short rest je takové nic, že to nemůže nic rozbít.
13.7.2024 23:29 - LokiB
Tak tady musím říc, že naše skupina nepatří k těm, kde by hráči podobné mechaniky odehrávali, či to bylo ve hře přítomné, jinak než jako prostá herní akce. Ale chápu, že to může těm, kteří mají podobný styl rádi (imho jich je menšina, ale jsou), chybět.

Log 1=0 píše:
Ostatně něco, co ušetří každému v družině jednu kostku životů per short rest je takové nic, že to nemůže nic rozbít.


Z tohoto pohledu to zas ale není až taková ztráta, že to tedy fakt herně barda ani družinu bolet nebude, ne?

ShadoWWW píše:
Velký problém nové edice je, že si hraje jen s čísly a arbitrárními úpravami. To je doména Jeremyho Crawforda, něco jako kdysi byla Gygaxe. Ale nevidím tam nikoho, jako byl Mike Mearls nebo kdysi Dave Arneson, kdo by dokázal definovat archetypy a příběhovou vyhraněnost, nebo jak to popsat…


Hele a koukal jsi na ty videa? protože můj pocit byl jiný - tedy že u těch povolání čli právě po archetypech a snažili se je podpořit i schopnostmi těch povolání. Tedy aby se warlock opravdu cítil jako warlock a druid jako druid.
Netvrdím, že se jim to povedlo, to posoudit asi neumím ... ale opravdu mám pocit, že místo čísel se skutečně snaží právě o toto.
14.7.2024 00:24 - Log 1=0
LokiB píše:
Tak tady musím říc, že naše skupina nepatří k těm, kde by hráči podobné mechaniky odehrávali, či to bylo ve hře přítomné, jinak než jako prostá herní akce. Ale chápu, že to může těm, kteří mají podobný styl rádi (imho jich je menšina, ale jsou), chybět.

Ono to není jen buď-anebo. Já si myslím (tj. tohle je moje dojmologie, ale to ten tvůj odhad taky), že těch, co nějak pravidelně odehrávají použití své schopnosti nějak bohatě,budou opravdu menšina. Ale těch, co si ji chtějí občas odehrát, už bude většina. A Odpočinková píseň byla pro takové občasné odehrání ideální - umožňovala hráči být kreativní, a snad i zábavný, používala se v klidu, a ne když se řeší hromada jiných herníh věcí, vlastně svým fluffem inspirovala a umožňovala postavě se předvést. Její vynechání posune víc skupin k obecně "suššímu" stylu, jakým hrajete vy - což samozřejmě není nic špatného, pokud tak fakt chcete hrát, ale u skupiny, kterou stačilo lehce pošťouchnout, aby byla kreativnější a měla rozmaniťejší herní náplň, mi to přijde škoda.

Ale ano, čistě gamisticky je to schopnost slabá jak třetí nálev, a v tomto ohledu chybět nebude. Chybí právě kvůlli tomu, jak obohacovala hru mimo posílení postav.
14.7.2024 13:22 - Chyba
Odpočinková píseň poté co nás málem sežraly želatinové kostky. Krátkým odpočinkem jsem zrovna končily sezení, takže do příštího jsem se část učil.
15.7.2024 11:51 - LokiB
Log: ok, netvrdím, že je moje dojmologie lepší než tvoje :) skupiny, ve kterých jsem byl (a to jak regulérní dlouhodobé, tak i na oneshotech s náhodnými spoluhráči), si na tenhle způsob hraní nepotrpěly, resp. ho nepraktikovaly, ani jedna. Z toho vycházel můj dojem. Pro ty, kteří byli ve skupinách, kde se to praktikovalo, nebo to dokonce sami vyžadovali/oblibovali, to bude pochopitelně jiné :)

Možná můj přístup vychází i z toho, že prostě nemám rád, když mě mechaniky mají strkat k nějakému stylu hry. Jakože kdo si chce u hraní zazpívat či zatančit, jakkoli performovat, tak by bylo fajn, aby mu v tom hra nebránila. Ale že by k tomu měla přímo postrkovat nebo navádět ... to asi nevidím jako přínosné :)

Je možno si však klidně zatancovat :)
https://www.dndbeyond.com/posts/1751-college-of-dance-bard-unleash-killer-choreography

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.056919813156128 secREMOTE_IP: 18.220.6.150